چوک

از راکتور(چوک) جهت کاهش هارمونیک های جریان تولیدی در ورودی اینورتر توسط مدار یکسو ساز استفاده می شود. از مزایای استفاده از راکتور ورودی کاهش هارمونیکهای بالا و بهبود اعوجاج در خطوط برق و از بین بردن موجهای پالس در ورودی اینورتر و حفاظت از ورودی اینورتر را می تان نام برد. در راکتور (چوک) به اندازه 2% الی 4% افت ولتاژ وجود دارد که اگر افت ولتاژ بیشتر از این مقدار باشد باعث کاهش گشتاور می شود.

در الکترونیک ، چوک( Choke Filter) یک عنصر القایی است که برای مسدود کردن جریان با فرکانس AC در هنگام عبور جریان DC در یک مدار الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. چوک معمولا از یک سیم پیچ عایق که بر روی یک هسته مغناطیسی پیچیده شده است تشکیل می شود. برخی از انواع چوک ها دارای یک مهره ی دایره شکل از جنس اکسید آهن می باشند. مقاومت ظاهری چوک همراه با فرکانس افزایش می یابد. در هنگام مقاومت الکتریکی پایین ، هر دو فرکانس AC و DC از آن عبور می کنند اما این توانایی را نیز دارند که عبور فرکانس AC را محدود نمایند. در حقیقت عبارت چوک یا مسدود کننده هنگامی استقاده می شود که یک واسطه القایی برای مسدود کردن یا تجزیه فرکانس های بالاتر استفاده می گردد.
چوک سه فازبرای فیلترینگ هارمونیک در بانک های خازنی جهت جلوگیری از رزونانس و ترکیدگی خازن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

چوک ها به دو دسته تقسیم می شوند: چوک های فرکانس صوتی (AFC) ، طراحی شده برای جلوگیری از فرکانس های صوتی و جریان برق در حالیکه به فرکانس DC اجازه عبور می دهند و چوک های فرکانس های رادیویی (RFC) طراحی شده برای جلوگیری از عبور فرکانس های رادیویی در حالیکه به فرکانس های صوتی و جریان DC اجازه عبور می دهند.
رایج ترین مدل چوک ، که در آن دو سیم پیچ بر روی یک تک هسته قرار دارند می باشد، این نوع از چوک برای پیشگیری از تداخل الکترومغناطیسی (EMI) و تداخل فرکانس رادیویی (RFI) از خطوط برق قدرت و برای پیشگیری از خراب شدن تجهیزات الکترونیکی مفید می باشد.

محصولات دیگر